Jak tworzyć własne presety w Lightroomie?

Obróbka zdjęć wydaje się być dość skomplikowanym i zaawansowanym procesem przeznaczonym przede wszystkim dla profesjonalnych fotografów. W dzisiejszych czasach jesteśmy obsypywani niemalże na każdym kroku, w szczególności na instagramie, idealnymi i inspirującymi zdjęciami. Często zdjęcia są mocno wyretuszowane, stosowane są niezliczone, powszechnie dostępne filtry, różnego rodzaju ulepszenia, a nawet efekty, dzięki którym nasze zdjęcie się porusza.

Nie od dziś wiadomo, że obraz przyciąga uwagę wielu z nas i to właśnie on znacząco oddziałowuje na nasze emocje i sposób w jaki coś postrzegamy. Im bardziej estetyczny obraz, tym lepszy jego odbiór.

Czy obróbka zdjęć faktycznie musi być czymś zarezerwowanym tylko dla fotografów? Niekoniecznie. W świecie, w którym media społecznościowe odgrywają tak ogromną rolę i gromadzą coraz większą liczbę użytkowników, niemalże każdy, kto zamieszcza zdjęcia mógłby w dzisiejszych czasach nazwać się fotografem. Tak naprawdę wraz z postępem technologii, często nie potrzebujemy nawet kupować drogiego sprzętu fotograficznego, wystarczy telefon z dobrym aparatem, a taki jest dziś w zasięgu ręki niemalże każdego z nas.

W przypadku obróbki zdjęć pojawia się wiele pytań. Jak przerabiać zdjęcia, jakich programów i aplikacji używać, jak znaleźć swój styl, jak się wyróżnić, albo czy w ogóle warto poddawać zdjęcia jakiejkolwiek obróbce? Ja uwielbiam efekt przed i po. Obróbka zdjęć pozwala wydobyć często ze zwykłego kadru to, co najlepsze. Oczywiście każdy może mieć inne zdanie w tym temacie i nie każdy musi być zwolennikiem obrabiania zdjęć. Kwestia gustu i indywidualnych upodobań.

Dzisiejszy post poświęcę tylko i wyłącznie Lightroomowi, a konkretniej presetom, które możemy sami stworzyć.

Tworzenie presetów w Lightroomie naprawdę nie jest skomplikowane i każdy może tą umiejętność bez problemu opanować. Wystarczy trochę praktyki, dobrego oka i poczucia estetyki i wymarzone presety mamy gotowe.

Zacznijmy od tego, czym w ogóle są presety. W skrócie i najprościej mówiąc są to konkretne zapisane ustawienia obróbki zdjęć, które możemy później kolejno powielać do wszystkich naszych zdjęć, bez konieczności ponownego ich tworzenia.

Po zaimportowaniu naszych wybranych zdjęć do Lightrooma, wybieramy jedno zdjęcie i zaczynamy je obrabiać według własnych upodobań. I tutaj wachlarz możliwości jest przeogromny, bo temat obróbki zdjęć to temat rzeka. Musicie po prostu znaleźć swój styl, który Wam najbardziej odpowiada. Ja bardzo często zmieniam styl obróbki, więc nie zawsze wgrywam te same presety, a raczej dużo modyfikuję.

Podstawą jest ustawienie odpowiedniej ekspozycji, czyli upraszczając jasności naszego zdjęcia. Oprócz tego ustawiamy wartość kontrastu, nasycenie kolorów oraz przejrzystość. Polecam też manewrować tzw. krzywą kolorów, bo wtedy nasze zdjęcia mogą nabrać wyjątkowego charakteru. Nasycenie poszczególnych kolorów też możemy ustawić ręcznie w Lightroomie. Przykładowo, jeśli chcecie, aby np. czerwony kolor na Waszym zdjęciu był zupełnie nie widoczny, zmniejszacie jego wartość do -100. Analogicznie z innym kolorami, w zależności od pożądanego efektu.

Ja oprócz Lightrooma bardzo często używam również Photoshopa, ale Lightroom ma naprawdę świetne opcje, które zdecydowanie wystarczą początkującemu użytkownikowi.

W świecie Instagrama wiele mówi się o tzw. spójnym feedzie. Nie dla każdego on ma znaczenie i nic w tym złego, jednak dla mnie ma to dość spore znaczenie, by zachować pewnego rodzaju estetykę. Tak jak wspominałam wcześniej, często zmieniam ustawienia i nie korzystam tylko i wyłącznie ze stworzonych przez siebie presetów, ale nieustannie testuje coś nowego i ciągle się uczę, jak obrabiać zdjęcia.

Tworząc presety należy pamiętać, że nawet jeśli stworzymy preset, który okaże się idealny dla nas, musimy pamiętać, że na każdym zdjęciu może on wyglądać zupełnie inaczej. Wszystko zależy od warunków świetlnych, w jakich zostało wykonane zdjęcie, ustawień aparatu itd. Po każdym zastosowaniu prestów, często należy ręcznie zmienić pewne wartości, przede wszystkim ekspozycję.

Załączam Wam poniżej screena z tworzenia w Lightroomie przeze mnie presetów.

Po lewej stronie w zakładce „Presets” należy kliknąć + by zapisać nasz gotowy preset, dodajemy naszą wymyśloną nazwę i zatwierdzamy. Potem wybierając następne zdjęcie do obróbki wystarczy rozwinąć listę presetów po lewej i poszukać naszego stworzonego presetu, po kliknięciu, preset wgrywa się automatycznie do naszego zdjęcia. I gotowe!

Pokaże Wam teraz kilka zdjęć PRZED i PO z mojej ostatniej sesji.


Dodaj komentarz